Partnerzy bloga


29 cze 2015

DIY: Barwienie papieru - pianka do golenia + farby

Poradnik DIY barwienie papieru


Cześć! Ostatnio, przy okazji pokazywania Wam, w jaki sposób wyczarować na kartkach bajeczne wzory o intensywnych kolorach przy pomocy lakierów do paznokci (dla przypomnienia, możecie przeczytać o tym TU <klik>) napisałam, że mam także patent, który na pewno spodoba się wszystkim dzieciom (i nie tylko!) a przy tym nie jest specjalnie brudzący ani szkodliwy. 
Mowa o barwieniu papieru przy pomocy pianki do golenia. Mam nadzieję, że jesteście ciekawi. :)
Dekorowanie papieru w ten sposób jest zupełnie nieskomplikowane, a efekt naprawdę interesujący.

Potrzebne będą:
  • pianka do golenia  - koniecznie pianka, żele się nie spiszą; warto pomyśleć, czy wolicie użyć damskiej czy męskiej, ze względu na to, że zapach utrzymuje się na papierze
  • duży płaski pojemnik (może być plastikowy, żaroodporny albo blacha do pieczenia - po dekorowaniu papieru można go bez problemu umyć)
  • farby - akryle lub plakatowe, odrobinkę rozcieńczone wodą (warto, żeby były płynne)
  • arkusze papieru - takiego formatu, aby mieściły się na płasko do pojemnika; jeżeli chodzi o grubość, to ja korzystałam z bloku technicznego i dał radę :)
  • złożona w sztywny pasek kartka papieru, zwinięty kawałek folii aluminiowej czy drewniany, szeroki i długi patyczek - cokolwiek, czym da się łatwo odgarnąć pianę z kartki
  • stare gazety, kartki czy folia - do zabezpieczenia miejsca pracy

Krok 1. Rozprowadzamy piankę do golenia po dnie pojemnika
Nie ma potrzeby, żeby wypełnić pojemnik po brzegi. Wystarczy, jak na dnie utworzą się różne górki i dolinki - to one przyczynią się do powstania kolorowych zawijasów na arkuszach papieru.


Poradnik DIY barwienie papieru


Krok 2. Dolewamy farby do pianki

Na tym etapie ważne jest, żeby utworzyć różnorodne plamki i kropelki, zamiast jednej wielkiej kałuży. To gwarantuje fajny efekt.
A, no i oczywiście - kilka kolorów wygląda lepiej, niż jeden. :)

Poradnik DIY barwienie papieru

Poradnik DIY barwienie papieru


Krok 3. Mieszamy

Delikatnie. Jeżeli farby za bardzo wymieszają się na tym etapie, powstanie nam szara papka, a tego nie chcemy. Wystarczy lekko "poprzekopywać" naszą piankową górkę :)
Poniższe zdjęcie pokazuje etap, na którym warto poprzestać. 


Poradnik DIY barwienie papieru

Krok 4. Przykładamy arkusz papieru

Tu nie ma co tłumaczyć - w miarę delikatnie kładziemy papier na piance do golenia, lekko go dociskając, by złapał kolor.

Poradnik DIY barwienie papieru


Krok 5. - Ostatni i najfajniejszy - odgarniamy piankę


Teraz przy pomocy patyczka czy złożonego w wąski, sztywny pasek papieru jednym, powolnym ruchem w jedną stronę usuwamy piankę, odsłaniając dekoracyjne, pastelowe esy-floresy i zostawiamy do wyschnięcia. Gdy papier się wybrzuszy - warto wsunąć arkusze między stertę książek, żeby się wyprostowały.Poradnik DIY barwienie papieru

W ten sposób, dolewając kolejne kolory farby czy mieszając, można uzyskać wiele ciekawych wzorów. W momencie, w którym barwy wymieszają się za bardzo, można wymyć pojemnik i zacząć zabawę od nowa! :)

A oto moje efekty końcowe:

Poradnik DIY barwienie papieru


Miłej zabawy!barwienie papieru, barpienie papieru pianką, DIY, farbowanie papieru, instruktaż, poradnik, tutorial

2 komentarze: