Partnerzy bloga


1 lip 2015

Węzeł przesuwny - regulowane zapięcie à la bransoletki Lilou

Z pewnością każdy z Was spotkał się kiedyś z bransoletkami ze sznurka lub rzemienia, które nie miały żadnego "specjalistycznego" zapięcia, a tylko dwa magiczne, przesuwane węzełki, które pozwalały regulować jej długość. Panie na pewno skojarzą, panowie może niekoniecznie (gdyby któryś tu zabłądził) ale gdy spojrzycie na zdjęcia poniżej - ten węzeł przesuwny wygląda znajomo, nieprawdaż? 
Zapewne - prawdaż. :> Bo jest to najbardziej uniwersalny, praktyczny i prosty z węzłów, które świetnie sprawdzają się w biżuterii sznurkowej czy rzemykowej.

No dobra, tyle paplania, teraz instruktaż - szybko i prosto, żeby oddać naturę węzła przesuwnego. ;)

Jak go wykonać?

Krok 1.
Łapiemy sznurek i krzyżujemy końce. Powstało coś w stylu okręgu, prawda? Pociągamy trochę z jednej i drugiej strony, tak, żeby okrąg był niewielki, a luźne końcówki długie. Następnie chwytamy jedną z końcówek i w oparciu o drugą część sznurka (tą bliższą drugiemu końcowi) tworzymy pętelkę. Zasadniczo - jak mamy okrąg z dwiema luźnymi końcówkami, to jedną z nich po prostu zaginamy. (zdjęcie nr 1)

Krok 2. 
Teraz, luźną końcówkę sznurka przekładamy pod spodem. (zdjęcie nr 2)

Krok 3.
Dwa do pięciu razy (w zależności od preferowanej długości węzła; u mnie dwa) oplatamy pętelkę, kierując się ku jej górnej części.

Krok 4.
I trzeci raz zaczynamy oplatać, jednak przekładamy końcówkę przez pętlę. 


Poradnik DIY węzeł przesuwny

Krok 5.
Zaciskamy mocno, pociągając zarówno za wystającą końcówkę, jak i sznurek z drugiej strony węzła. Warto na bieżąco sprawdzać, czy i jak łatwo przemieszcza się nasz węzeł przesuwny; jeżeli stwierdzicie, że nie jest już zbyt luźny i wygląda ok - odetnijcie końcówkę blisko węzełka i podtopcie go nad ogniem, uważając, by nie złączyć go fragmentem sznurka, po którym ma się przesuwać.


Poradnik DIY węzeł przesuwny

Poradnik DIY węzeł przesuwny


Działa? To już pół drogi za Wami. Teraz wystarczy to samo, analogicznie, powtórzyć z drugą końcówką sznurka. 

I w tym prostym węzełku kryje się cały sukces bransoletek Lilou
Znając ten trik możecie zrobić podobną za grosze! :) węzeł,przesuwny,przesuwany,bransoletka,sznurkowa,lilou,diy,instrukcja,tutorial

węzeł przesuwny

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Przepraszam za odpowiedź po tak długim czasie, ale z powodu sesji nie zaglądałam ostatnio na bloga. Generalnie nie bardzo mam możliwość zrobienia filmiku, ponieważ mój aparat nie ma funkcji video, niemniej mogę podrzucić jakiś wyszukany: https://www.youtube.com/watch?v=W2GhB8k7vBw
      Są też podobne filmiki w języku polskim (zamiast angielskiego z prześmiesznym akcentem, jak w linku wyżej) ale są to nieco inne węzły, niż ten, który prezentowałam tutaj. W każdym razie warto szukać pod hasłami "węzeł przesuwny" albo "sliding knot" ;)

      Usuń