Partnerzy bloga


13 sie 2016

Rozwijanie kreatywności - 10 porad do zastosowania od.. teraz!



Chyba nikt nie zaprzeczy, gdy odważę się na stwierdzenie, że kreatywność jest jedną z niezmiernie ważnych cech w codziennym życiu. Nierzadko to ona decyduje o naszym sukcesie - gdy chcemy się wyróżnić czy sprawnie rozwiązać jakiś problem, nieszablonowe myślenie jest na wagę złota. Zwłaszcza, gdy jego skutkiem są pomysły zyskujące wielką aprobatę i podziw szefa (a może nawet podwyżkę!), łatwo wykonane zadania, które przed sobą postawiliśmy - a które wydawały się takie skomplikowane i czasochłonne - czy rozwiązania, które czynią tworzone przez nas produkty niepowtarzalnymi. 

Strasznie się cieszę, że mam okazję stworzyć tego posta (czy nawet, jeżeli mi się uda i jeżeli Wam się spodoba ten pomysł - cały cykl postów) o rozwijaniu kreatywności. Większość sposobów, które przestawiam Wam poniżej, są związane z psychologią człowieka i naszym funkcjonowaniem. To dla mnie ekscytujące, że mogę przemycić trochę wiedzy ze studiów na bloga o tworzeniu. ;)

No to zaczynamy!

Co możesz zrobić, by zwiększyć swoją kreatywność w tym momencie?


1. Wpuść rośliny do pracowni

Naukowcy od dawna interesowali się wpływem środowiska naturalnego na nasze życie - ostatecznie doszli do wniosków, że nawet niepokaźna ilość zieleni zmienia świat na lepsze. Przeprowadzono wiele badań, w których wykazano, że osoby przebywające wśród zieleni są mniej antyspołeczne, zdrowsze fizycznie iii.. bardziej twórcze! Zatem by generować więcej niepowtarzalnych pomysłów, warto zadbać, by w otoczeniu mieć coś zielonego - a jak pokazują badania (Shibata S. & Suzuki N., 2001), najlepiej, żeby była to doniczka z rośliną. Albo nawet kilka. ;)
Jeżeli jesteście ciekawi, jak to działa, wyjaśnię pokrótce: kolor zielony poprawia nam humor (z przyczyn ewolucyjnych: zielone otoczenie oznaczało płodne tereny, a to z kolei sygnalizowało, że łatwo będzie o zdobycie pożywienia), a odprężonym osobom łatwiej przychodzi używanie lewej półkuli, odpowiedzialnej m.in. ze kreatywność i intuicję. 

2. Pozwól sobie odpocząć

Nic tak nie hamuje kreatywności, jak ciągłe wałkowanie jednego problemu w kółko. Gdy jesteśmy znudzeni, rozdrażnieni niepowodzeniem i obciążeni presją, bo chcemy już skończyć zadanie - nie ma szans, żeby wpadł nam do głowy jakiś genialny pomysł. Wówczas konieczna jest przerwa - chociaż kilka chwil spędzonych w innym środowisku czy na innej czynności pozwoli nam się odprężyć (a jak pisałam w punkcie wyżej, dobry nastrój wzmaga kreatywność) a myśli skupione na innych tematach, niż gnębiący nas problem, paradoksalnie mogą spowodować, że doznamy olśnienia. Takie "oświecenie" jest dość powszechne - a dzieje się za sprawą nieświadomości, o której więcej przeczytacie w 6. punkcie.

3. Bądź uważny

Większość z nas na pewno zna anegdotkę o odkryciu przez Newtona grawitacji dzięki jabłku, spadającemu mu na głowę. Nawet jeżeli nie jest to prawdą, jest wiele historii poświadczających fakt, że inspiracje kryją się wszędzie - na przykład George de Mastrala, wynalazcę taśmy rzepowej, zaciekawił owocu łopianu, który przyczepił mu się do nogawki spodni. Gdy George zaczął mu się przyglądać, zauważył drobniutkie haczyki, które z łatwością przyczepiały się do sierści czy bawełny. To spostrzeżenie poskutkowało wynalezieniem rzepu! 
Dlatego - rozglądaj się wokół jak dziecko. Nie pozbawiaj się inspiracji (i genialnych pomysłów) w kółko chodząc z wzrokiem utkwionym w telefon. 

4. Inspiruj się

Nie musisz liczyć na szczęśliwy zbieg okoliczności (taki jak Mastralowski rzep na nogawce) by myśleć kreatywnie. Inwestuj czas w doświadczenia: ucz się nowych rzeczy, czytaj książki z wszelkich dziedzin, poznawaj najróżniejszych ludzi - to wszystko zwiększy Twoją wiedzę, którą później będziesz mógł wykorzystać w kreatywnym rozwiązywaniu problemów/strong>. 


5. Miej notes i długopis zawsze przy sobie

Jeżeli postępujesz w zgodzie z powyższymi punktami - jesteś uważny i doświadczasz wielu nowych rzeczy - pamiętaj, że genialna myśl może zaskoczyć Cię w każdym momencie. Nie pozwól jej uciec - niech Twoim pierwszym impulsem będzie zapisanie jej!

6. Zagłusz umysł, posłuchaj podświadomości

Człowiek uczy się przez całe życie. To fantastyczne, ale może też mieć negatywne strony - wraz z masą pożytecznych informacji przyswajamy sobie również pewne społeczne reguły, nakazy, zakazy, standardowe procedury czy... sztampowe myślenie. Na szczęście, oprócz absolutnie racjonalnego i świadomego umysłu, mamy podświadomość. Dziką, niesamowicie kreatywną, bazującą na luźnych skojarzeniach i rodzącą masę oryginalnych idei. Jak do niej dotrzeć? 

By usłyszeć cichy, nieśmiały głos podświadomości, musimy czymś zająć świadome myśli. Jeżeli napotkasz jakiś problem w swojej pracy - zrób sobie 15min przerwy. Rozwiąż sudoku, krzyżówkę lub kilkanaście anagramów, a zaraz po tym przypomnij sobie Twój główny problem i natychmiast spisz swoje pomysły czy skojarzenia. 

7. Wspomóż kreatywność.. grafikami!

Czterech psychologów na czele z Jensem Forsterem przeprowadziło w 2005 r. eksperyment, w którym wykazano, że samo patrzenie na dzieła sztuki współczesnej może wspomagać kreatywność. Kluczowe było to, że dzieła te kojarzyły się z przełamaniem konwencji - wśród masy podobnych symboli, jeden z nich był odmienny. Może to być na przykład czerwony kwadrat wśród masy czarnych okręgów lub strzałka skierowana w inną stronę, niż pozostałe. Taki obraz jest sygnałem dla naszej podświadomości, by wyłamać się z wielu konwencjonalnych opcji. 

Jeżeli chcecie spróbować, przygotowałam dla Was prostą, przykładową grafikę do wydrukowania - znajdziecie ją TU. Możecie ją przyciąć i nakleić na notes, powiesić na tablicy korkowej czy nad biurkiem. 

8. Zmień perspektywę

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie sztuki współczesnej we wspieraniu twórczości, jest wydrukowanie/namalowanie/zakupienie zupełnie abstrakcyjnego obrazu. Żeby wykorzystać jego potencjał, doszukuj się w nim kształtów, figur czy znaczeń. Mało tego, raz w tygodniu obróć go, by wisiał inaczej - czy widzisz w nim coś nowego?

9. Połóż się

Darren Lipnicki i Don Byrne przeprowadzili eksperyment, którego uczestnicy rozwiązywali anagramy. Jedna z grup rozwiązała je 10% szybciej niż pozostali, osiągając lepsze wyniki. Co było tego przyczyną? Uczestnicy "zwycięskiej" grupy leżeli, podczas gdy druga grupa rozwiązywała zadania w pozycji stojącej. Badacze zrzucili odpowiedzialność za to zjawisko na miejsce sinawe - 
 fragment mózgu biorący udział w reakcji stresowej organizmu i wyzwalający hormony stresu. Gdy leżymy, aktywność miejsca sinawego jest automatycznie niższa, niż gdy stoimy. 


10. Postępuj odwrotnie

Czy wiesz, że nasz mózg ciągle buduje nowe połączenia? Gdy tylko uczymy się czegoś nowego, pewne ścieżki neuronów wzmacniają się - a te nieużywane osłabiają.. Dlatego rób coś na opak! Jeżeli Twoją wiodącą ręką jest prawa, umyj zęby lewą ręką. Niby nic wielkiego, ale dla mózgu robi wielką różnicę! Więcej powiązań w mózgu = sprawniejsze myślenie = więcej kreatywnych pomysłów!



Mam nadzieję, że ten post przypadł Wam do gustu. Koniecznie dajcie znać (o ile dotarliście aż tutaj ;) wytrwałym gratuluję!) co myślicie o tych pomysłach i czy zamierzacie z nich skorzystać. 
Miło mi będzie też, jeżeli wypowiecie się, co myślicie o cyklu postów na ten temat - chcecie wiedzieć więcej o rozwijaniu kreatywności

Trzymajcie się ciepło!

diy,zrób to sam,kreatywność,jak rozwijać kreatywność,jak być bardziej kreatywnym,twórczość

10 porad: jak rozwijać kreatywność


9 komentarzy:

  1. Numer dwa- wypisz wymaluj :) Mój Szymcio zawsze mi powtarzał i zrozumiałam , że to jest bardzo ważny elemnt tworzenia :) Buziaczki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dobrze, że masz takiego mądrego i wspierającego partnera! ;) Nic tylko tworzyć. I wspólnie wypoczywać ;)

      Usuń
  2. Kiedy leżę i odpoczywam przed snem, moją głowę nawiedza milion pomysłów. Cóż, wtedy biorę tablet i zapisuję fragmenty, które później układam w całość książki, którą chcę napisać. Ale skorzystam też z innych sposób na pobudzenie kreatywności. Bardzo dobry post.
    Pozdrawiam,
    http://tamczytam.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Salvador Dali tworzył w podobny sposób - ponoć przed snem układał talerz na podłodze przy łóżku i kładł się z metalową łyżeczką w ręce. Gdy zasypiał, rozluźniał uchwyt i budził go brzdęk łyżki o talerz - a potem malował te swoje wizje, które nachodziły go na pograniczu snu. ;)
      Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła się przekonać, jakie to pomysły Cię nawiedzały - gdy już wydasz książkę. ;)

      Usuń
  3. Stosuję większość z tych porad, chociaż np. grafikami się nie wspomagam, bo jakoś mnie to nie kręci. Przez moją kreatywność wiecznie mam problemy, ale się nie przejmuję, bo przynajmniej mam coś fajnego i odnowionego :D
    A jeszcze co do tych podpunktów, to kusi mnie namalowanie abstrakcyjnego obrazu, tylko nie wiem, czy moje płótenko 10x15 nie jest nazbyt ograniczające :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja tak sobie myślę, że nie ma co się ograniczać - kup większe płótno albo zrób sama, znajdź karton, przemaluj brzydki obraz.. Na pewno coś wymyślisz! ;)

      Usuń
  4. Uroczy blog. :) Rady bardzo ciekawe. Pokazują, że tak niewiele trzeba, aby rozwinąć naszą kreatywność i działać. :) Pozdrowienia https://www.instagram.com/olamabloga24/
    http://olamabloga24.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  5. Z chęcią czegoś nowego się dowiem :)
    Więc jak dla mnie takie posty będą ok.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo interesujące są wszystkie punkty. Chyba ostatnio przesadzam z pkt 2 (hihi :) ), a pkt. 5 - koniecznie do zastosowania, sama się o tym wielokrotnie przekonałam. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń